COVID-19, koronavirus

Testy na covid již nebudou zdarma a v restauracích budou prováděny kontroly

Vláda dnes schválila několik opatření, která mají zamezit šíření covidu-19. Zkrátí se platnost PCR a antigenních testů. Bude zavedeno plošné nošení respirátorů, včetně pracovišť a v restauracích budou prováděny kontroly hostů.

Antigenní a PCR testy

Od 1. listopadu antigenní testy již nebudou platit 72 hodin, ale pouze jeden den a platnost PCR testu se zkrátí ze 7 dnů na 3 dny. Další změnou je, že od 1. listopadu testy nebudou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, až na výjimky jako jsou děti do 18 let, lidé se zahájeným očkováním nebo kontraindikací. Testy na covid-19, které nařídí lékař nebo hygienik budou také zdarma.

Nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve vnitřních prostorách, včetně pracovišť. Pokud však bude někdo na pracovišti sám, tak respirátor nosit nemusí. Roušky ve školách zatím stále povinné nebudou.

Kontroly v restauracích

Od 1. listopadu mají povinnost provozovatelé restaurací a klubů kontrolovat doklad o bezinfekčnosti. Hosté tak budou muset doložit doklad o očkování, test či doklad o prodělání nemoci.

Počet případů stoupá

Za úterý je evidováno 3 246 případů onemocnění covid-19, což je o 1 739 případů více než před týdnem.

Ivan Bartoš (Piráti) napsal na svém Twitteru: „Koronavirus bohužel opět sílí. V úterý přibylo nejvíc nakažených od dubna: 3246 pozitivně testovaných. Prosím, buďme ohleduplní ke svým spoluobčanům. Nechme se očkovat.“