COVID-19, koronavirus

„Česká republika je malým ostrovem zkázy a temnoty.“ (CNN)

Takto se společnost CNN vyjádřila k situaci v naší zemi. V článku na téma epidemiologické krize v ČR se dále píše, že k tomuto bezútěšnému stavu není žádný logický důvod. CNN to vidí tak, že Češi jsou poměrně bohatým národem a jako členové EU má jejich vláda přístup k očkovacím látkám, zdravotnickému vybavení i technologickým řešením. Česká zdravotní péče je na dobré úrovni a je v Evropě respektována. Proč tedy takový propad?

U nás média a vláda prezentují často situaci tak, že je to tím, že velká část veřejnosti nerespektuje opatření vlády a virus má tak možnost se šířit v enormní míře. Odborníci ze CNN však současnou situaci vidí jako výsledek desítky chybných kroků a pozdních rozhodnutí vlády a zpackaného zpravodajství v oblasti veřejného zdraví.

S kritikou přišel i Jan Kulveit, který je vedoucím vědeckým pracovníkem ve Future of Humanity Institute na univerzitě v Oxfordu, když prohlásil, že vláda se přiklonila k nefunkční strategii, kdy opatření přijímá na základě aktuálních kapacit v nemocnicích. To podle něj znamená, že opatření přichází až se zpožděním.

Dle Dagmar Dzúrové, profesorky demografie a zástupkyně vedoucího katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Univerzity Karlovy v Praze, je současná situace způsobena tím, že vláda neposlouchá experty a snaží se řídit koronavirovou krizi na základě svých vlastních politických potřeb. Také zmínila, že zaváděná opatření vysvětluje většinou premiér sám a ne odborníci, což vede k tomu, že určitá skupina lidí může bojkotovat opatření i z politických důvodů. Přestože profesorka Dzúrová není ani zdaleka jedinou expertkou s tímto názorem, sám premiér odmítá, že by to na věc mohlo mít vliv a tvrdí, že velké množství expertů lidi mate natolik, že potom neví, co je pravda a co ne.

Profesorka Dzúrová však vidí problém i jinde. Finanční podpora pro krizí zasažené podniky a živnostníky je podle ní nedostatečná, a tak si někteří lidé ani nemohou dovolit opatření dodržovat. Tento názor podporuje fakt, že média jsou sice plná zpráv o finančních příspěvcích, avšak ze slov podnikatelů v rozhovorech je patrné, že kompenzace není dostupná pro všechny, včas a v dostatečné výši. Pokud se podíváme na čísla, tak za rok trvání koronavirové krize připravily vládní opatření o živnost již 130 tisíc lidí. To jsou opravdu děsivá čísla a je jen otázka času, kdy se to promítne do života nás všech.

V jednom však premiéru Babišovi můžeme dát za pravdu: „Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla.“

Celý článek CNN k této tematice naleznete ZDE.

Author: Kristýna Nešporová