testování, COVID-19, koronavirus, coronavirus, PCR testy, antigenní testy

Testy na COVID-19 se od září přestanou proplácet

Momentálně jsou ze zdravotního pojištění hrazeny měsíčně dva testy PCR a čtyři antigenní testy. Od 1. září testy nejspíše již hrazeny nebudou. Testy po indikaci hygienou či lékařem by však zůstaly pro lidi zdarma.

Zvýšený zájem o testy

Celé léto je o testy zvýšený zájem. Lidé při cestování do zahraničí se musí prokazovat negativními testy a děti na dětských táborech taktéž. Nejspíše právě proto je zájem o testy v současné době vyšší.

Testy nebudou hrazeny

Dle Adama Vojtěcha 6 testů měsíčně bude ještě v srpnu pro lidi zdarma. Od září však již testy nejspíše hrazeny nebudou. Ministr zdravotnictví po jednání vlády oznámil na tiskové konferenci, že předpoklad pro ukončení hrazení testů je 1. září. Testy po indikaci hygienou či lékařem by zůstaly pro lidi zdarma. Testy ze zdravotního pojištění by také byly hrazeny pro děti mladší 12 let a pro lidi, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů nechat naočkovat.

Opoziční poslanec Vlastimil Válek s tím nesouhlasí. Tvrdí, že pokud stát bude po lidech vyžadovat testy, tak by měly být hrazeny.

Zkrácení termínu mezi dvěma dávkami

Od 15. června vláda schválila zkrácení termínu mezi první a druhou dávkou očkování vakcínou Pfizer/BioNTech. Momentálně je interval pouze 21 dní místo původních 34 dní. U očkování od společnosti AstraZeneca je stále interval 90 dní a u Moderny je to 25 až 35 dní.