testování, COVID-19, koronavirus, coronavirus, PCR testy, antigenní testy

Počet případů stoupá a snížila se lhůta pro podání třetí dávky očkování

Za pondělí je evidováno 2 521 nových případů onemocnění covidu-19, což je skoro dvojnásobné číslo oproti minulému pondělí. Hospitalizovaných v nemocnici za pondělí je 544 osob, což je nejvíce od května. Třetí dávku očkování lze dostat již 6 měsíců po podání posledního očkování.

Preventivní testování

Šíření nemoci covid-19 stále zrychluje a stoupá i počet úmrtí a pozitivní testy. U preventivního testování se zvýšil podíl pozitivních testů z 0,6 % na 1,54 %. Za pondělí bylo provedeno dle Ministerstva zdravotnictví 45 551 antigenních testů a 25 472 PCR testů.

Očkování

Za včera bylo vykázáno 12 593 dávek očkování, z toho 6 379 dávek bylo posilujících. Druhou dávkou očkování bylo celkem naočkováno 5 782 960 osob.

Posilující dávka očkování

Od pondělí se zkrátila doba, kdy lze dostat posilující dávku proti covidu. Doposud byl minimální dostup osm měsíců, ale doba se zkrátila na šest měsíců. Do konce října bude mít nárok na třetí posilovací dávku zhruba milion lidí, na konci roku 3,2 milionu lidí. Posilující dávku mohou dostat osoby, které dostaly vakcíny Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna anebo jednodávkovou Johnson&Johnson. Většině lidem, kteří mají nárok na třetí dávku očkování, by měly přijít SMS. Nechat se naočkovat posilující dávkou ovšem mohou i ti, kteří na třetí dávku mají nárok, ale SMS jim nepřišla. Doposud bylo vykázáno 48 980 posilujících dávek.