očkování, COVID-19, koronavirus, coronavirus

Třetí dávka očkování bude možná od 20. září

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci uvedl, že od 20. září bude možné se nechat naočkovat třetí dávkou vakcíny. Třetí dávka je možná pro všechny, kteří mají osm měsíců po dokončeném očkování.

Pfizer/BioNTech a Moderna

Přeočkovávat se bude vakcínou Pfizer a Moderna. Lidé, kteří byli naočkováni vakcínou Pfizer, dostanou jako třetí dávku stejnou vakcínu. Ti, kteří dostali jinou vakcínu než Pfizer, tak budou moci být přeočkováni buď vakcínou Pfizer/BioNTech nebo Modernou.

Třetí dávka

Očkovat se mohou nechat lidé, kteří budou mít osm a více měsíců po dokončeném očkování. V České republice je momentálně naočkováno přes 5,6 milionu lidí. Nejvíce se očkovalo vakcínou Pfizer/BioNTech. Očkování je doporučováno především osobám starším 65 let, chronickým pacientům, zdravotníkům či pracovníkům v sociálních službách.

Očkování třetí dávkou je již zavedeno v některých zemích ve světě, jako např. v Rakousku, Izraeli, Německu nebo v USA.

Sociální služby – testování

Od. 1. září bude povinné testování neočkovaných zaměstnanců a klientů sociálních služeb, a to minimálně jednou za sedm dnů. Lidé budou moci doložit i jinde provedený negativní PCR či antigenní test.

K datu 30.8. se eviduje přes 9 milionů provedených PCR testů a přes 1,6 milionu potvrzených případů onemocnění COVID-19. Počet úmrtí na koronavirus je k dnešnímu dni 30 402.