testování, COVID-19, koronavirus, coronavirus, PCR testy, antigenní testy

Testování ve školách

Žáci na základních a středních školách se na začátku školního roku třikrát otestují. Testování antigenními testy začne hned 1. září, následně 6. a pak 9. září. Výjimku budou mít prvňáčci, kteří budou testovaní až 2. září.

Tři antigenní testy

Adam Vojtěch napsal na svém Twitteru: „Vláda schválila plán zářijového testování ve školách. Žáky čekají 3 antigenní testy během několika dnů. Termíny testování jsou: 1.9., pro prvňáčky 2.9., a dále 6. a 9.9. Poté vyhodnotíme výsledky. V případě více než 25 případů/ 100 000 ob. za 7 dnů, proběhne další kolo testování.“

Výjimky

Žáci, kteří se prokážou negativním PCR testem, který nebude starší než 7 dní nebo antigenním testem, který nebude starší než 72 hodin, tak nebudou muset být ve škole znova testováni. Ti, kteří prodělali onemocnění COVID-19 a mají ukončenou karanténu před maximálně 180 dny, tak rovněž nemusí podstupovat testování. Dále nemusí být testováni žáci, kteří mají minimálně 14 dní po dokončeném očkování.

Odmítnutí testování

Pokud žák odmítne provedení testu, bude povinen nosit respirátor či chirurgickou roušku. Žáci, kteří budou mít pozitivní výsledek na COVID-19, nebudou připuštěni k výuce.

Zaměstnanci školy

Zaměstnanci škol musí doložit negativní test nebo potvrzení o dokončeném očkování či musí doložit potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Pokud nedoloží zaměstnanec jedno ze zmíněných potvrzení, bude povinen nosit respirátor či roušku na půdě školy, ale pouze když nebude moci dodržet rozestup 1,5 metru.