COVID-19, koronavirus, coronavirus

Žáci druhého stupně se od pondělí vrátí do škol v 7 krajích, otevření obchodů bude 10. května

Od 3. května dojde k částečnému otevření služeb, obchody se však otevřou až 10. května. V pondělí se vrátí do škol žáci druhého stupně v sedmi krajích a budou muset podstupovat antigenní testy. Ve školkách děti nebudou muset být testovány a ani nebude pro ně povinné nosit roušky.

Navrácení žáků do škol

Na dnešním mimořádném jednání vlády se rozhodlo, že se děti vrátí do druhého stupně základních škol v celkem sedmi krajích. Jedná se o kraj Plzeňský, Liberecký, Královehradecký, Karlovarský, Pardubický, Středočeský a Prahu. Žáci se však budou ve školách střídat v rotačním režimu. Žáci tak budou jeden týden ve škole a druhý týden doma. Ve školách se budou žáci testovat antigenními testy, tak jako lidé ve firmách. Momentálně je jisté, že školy dostanou 185 tisíc sad testů na covid-19. Je však možné, že testování bude jen do konce května.

Školky a testování

Ve školkách se děti nebudou muset testovat a také nebude povinné nosit roušky, uvedl ministr školství Robert Plaga. Příští týden 10. května dojde k otevření zbylých mateřských školek a škol.

Otevření obchodů

Pro vládu je prioritou otevření škol. Obchody se definitivně otevřou až 10. května, sdělil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Hlavním aspektem bylo, zdali se počet nových případů onemocnění covid-19 na 100 tisíc obyvatel dostane pod hranici sto obyvatel. Dnes připadá na 100 tisíc obyvatel 147 případů nově nakažených za posledních sedm dnů.