COVID-19, koronavirus

Počet nakažených klesá, v pondělí dojde k postupnému otevření služeb

Počet nakažených stále klesá, za pondělí se eviduje 2560 nových případů. V pondělí vláda rozhodla o otevření kadeřnictví, manikúry, kosmetiky a dalších služeb, které jsou spojeny s péčí o tělo. Pro návštěvu těchto služeb bude však potřeba mít negativní PCR nebo antigenní test. Testy budou muset být provedeny na odběrovém místě, nikoliv doma. Testy nebudou požadovány pouze u lidí, kteří covid-19 prodělali, a to po dobu 90 dní od prvního potvrzeného pozitivního testu. Samozřejmě, ti, kteří jsou očkovaní, nemusí dokládat negativní test.

Otevření obchodů

Zdali se otevřou obchody vláda rozhodne ve čtvrtek. Vláda požaduje, aby počet nakažených na 100 000 obyvatel dosahoval hranici přibližně 100 případů. Momentálně jsme na hranici 156 případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Dle ministra Petra Arenbergera cíle nejspíše bude dosaženo až koncem příštího týdne.

Návrat žáků druhého stupně do škol

Od pondělí 3. května se také vrátí žáci druhého stupně do škol, bude to opět v rotačním režimu a platí to pouze pro tři kraje – Karlovarský, Královehradecký a Plzeňský. Ministr školství Robert Plaga to potvrdil na tiskové konferenci. Je však velmi pravděpodobné, že ve čtvrtek vláda přijme rozhodnutí o otevření mateřských škol a navrácení žáků do základních škol také v Praze a Středočeském kraji.     

Očkovací látky

Tento týden má dorazit do České republiky více než 600 000 dávek očkovacích látek od čtyř výrobců. Uvedl to premiér Andrej Babiš po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Dále premiér uvedl, že od středy bude možná registrace pro lidi ve věku od 55 do 59 let. Dle ministra Arenbergera lze během několika týdnů aplikovat přibližně 100 000 dávek denně.