COVID-19, koronavirus

Změní se pravidla nošení roušek na veřejnosti a od pondělí bude umožněno konání veletrhů

Ve čtvrtek vláda rozhodne, zdali se roušky budou nosit pouze při setkání dvou a více lidí, kteří by od sebe byli vzdálení méně než dva metry. Povinné testování ve firmách a na úřadech je zatím pouze do konce června. Od pondělí kromě otevření dalších služeb, bude také umožněno konání veletrhů a prodejních hospodářských výstav.

Nošení roušek

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger uvedl, že nošení roušek a respirátorů nebude nutné při dodržení dvoumetrového rozestupu. Roušky by se tak nosily pouze při setkání dvou a více lidí, kteří by od sebe byli vzdálení méně než dva metry, neplatí to samozřejmě pro členy rodiny. Definitivně o této změně rozhodne vláda ve čtvrtek. Povinnost nosit respirátor s ochranou FFP2 či nanoroušky bude v každém případě povinné v obchodech či hromadné dopravě.

Dodávka dalších testů do škol

V pondělí došlo k návratu žáků do druhého stupně základních škol. Došlo tak k obnově prezenční výuky v rotačním režimu v Praze a dalších šesti krajích (Královehradecký, Karlovarský, Pardubický, Plzeňský, Liberecký a Středočeský). Žáci jsou ve školách povinně testováni, avšak nastal problém s dodávkou dalších testů.

Povinné testování firem a na úřadech

V pondělí vláda rozhodla, že povinné testování firem, neziskovek, OSVČ a na úřadech bude zatím do konce června. V současné době je testování ve firmách povinné jednou týdně. V pondělí se otevřely služby s péči o tělo, nově je tak potřeba doložit test i při návštěvě těchto služeb. Testuje se pouze antigenními testy, PCR test vyžadován není.

Konání veletrhů a prodejních hospodářských výstav

Od. 10 května bude umožněno konání veletrhů a prodejních hospodářských výstav. Bude však platit limit jednoho návštěvníka na patnáct metrů čtverečních vnitřní plochy. Toto uvolnění platí pro všechny kraje kromě Jihočeského, Zlínského a Vysočinu.