COVID-19, koronavirus

Roušky při výuce nejsou povinné již ve všech krajích, živá hudba bude povolena a zvýší se kapacity kulturních akcí

Od dnešního dne žáci a učitelé nemusí nosit při výuce roušky již ani v Jihočeském, Zlínském a Libereckém kraji. Od 1. července dojde k několika změnám – zvýší se kapacita venkovních a vnitřních akcí, bude povolena živá hudba a v maloobchodech bude moci být jedna osoba na deset metrů čtverečních. Karanténa bude však povinná při styku s nakaženým i pro ty, kteří mají za sebou pouze první dávku očkování.

Roušky při výuce nejsou povinné

Dnešním dnem žáci a učitelé i v Jihočeském, Zlínském a Libereckém kraji nemusí nosit při výuce roušky, uvedl to na svém Twitteru ministr školství Robert Plaga. Pro ostatní kraje toto povolení platí již od minulého týdne. Avšak nošení roušek je nadále povinné o přestávkách a ve společných prostorách.

Testování na vysokých školách

Při testování na vysokých školách stačí doložit PCR test, který smí být starý maximálně sedm dní či potvrzení anebo čestné prohlášení o antigenním testu, který smí být starý maximálně 72 hodin.

Venkovní a vnitřní akce

Od 1. července dojde ke zvýšení kapacity návštěvníků kulturních venkovních akcí na 5 tisíc. Pro vnitřní akce bude maximální kapacita 2 tisíce návštěvníků. Celková kapacita vnitřního prostoru bude moci být naplněna maximálně ze 75 %. Bude také možné v kinech konzumovat a v restauracích a klubech bude povolena živá hudba, tanec však nikoliv.

Maloobchody

V maloobchodech bude moci být jedna osoba na deset metrů čtverečních. V kosmetických salónech a kadeřnictvích se zruší podmínka poskytování služeb pouze jednomu zákazníkovi v jeden okamžik. Dále nebude povinné evidovat své zákazníky.

Karanténa po první dávce očkování

Pro lidi, kteří jsou naočkováni pouze první dávkou vakcíny, bude i tak povinná karanténa v případě setkání s nakaženým, a to z důvodu rizika mutací.