očkování, COVID-19, koronavirus, coronavirus

Vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson budou pro lidé od 60 let

Česká vakcinologická společnost a Státní ústav pro kontrolu léčiv se shodly na tom, že očkování od společnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson budou dostávat pouze lidé 60 let a starší, informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.

Očkování od firmy AstraZeneca probíhá v podobě dvou dávek, od Johnson & Johnson stačí dávka pouze jedna. Lidé, kteří jsou mladší 60 let a dostali zatím první dávku látky Vaxzeveria (od firmy AstraZeneca), tak jí budou doočkováni.

Nežádoucí účinky

Důvodem zavedení věkového omezení jsou nežádoucí účinky, které se zaznamenaly u obou vakcín. Jedná se o syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS), kdy vznikají pak krevní sraženiny v mozku. Podle EMA (Evropská léková agentura) se eviduje tento výskyt u 0,001 % naočkovaných, většinou se jendá o případy v mladším věku.

SÚKL připravil pro lékaře návod, jak postupovat v případě výskytu nežádoucích účinků. Tyto informace jsou i veřejně dostupné na jejich webových stránkách. V případě výskytu TTS je vyžadována hospitalizace a okamžitá léčba.

Momentálně se v České republice očkuje ještě dvěma látkami od firem Pfizer/BioNtech a Moderna. Od společnosti AstraZeneca bylo aplikováno přibližně 600 tisíc dávek a od firmy Johnson & Johnson asi 56 tisíc dávek.