COVID-19, koronavirus, coronavirus

Zoologické zahrady jsou v důsledku pandemie ve finančních potížích

V důsledku pandemie COVID-19 mají značně velké problémy i zoologické zahrady. Měly totiž velkou část příjmů ze vstupenek, jenže kvůli vládním restrikcím již dlouhé měsíce neotevřely, a tak některé zoologické zahrady jsou ve velkých finančních potížích.

Pražská zoologická zahrada je za poslední rok ve ztrátě ve výši 133 milionů korun. Některé zoologické zahrady dokonce přemýšlejí o přesunu zvířat do jiných ZOO ve světě, jelikož finanční prostředky ubývají a nevypadá to v brzké době na otevření a navrácení do běžného provozu.

Finanční podpora ZOO

Zlínska ZOO založila projekt, díky kterému mohou lidé zoologickou zahradu finančně podpořit. Jmenuje se Mám zvíře na víkend a funguje tak, že návštěvník si zakoupí poukaz a virtuálně si vezme zvíře domů na víkend. Na poukazu je nakreslená vtipná karikatura zvířete a informace o tom, jak se o dané zvíře starat. Poukaz tak má i edukativní formu. Pražskou ZOO můžete podpořit nákupem stravenky pro zvířata. Nákupem jedné stravenky tak zajistíte krmení danému zvířeti. Můžete si zakoupit stravenku denní, která zajistí krmení na jeden den anebo lze zakoupit i stravenku měsíční, čímž přispějete na krmení na celý měsíc.

Provozní náklady zoologických zahrad jsou vysoké a jelikož momentálně nemají žádný příjem z návštěvníků, tak jedinou možností, jak ZOO zachránit je prostřednictvím finanční podpory od návštěvníků. Stát sice zvýšil dotace o 50 milionů korun pro 28 licencovaných zoologických zahrad v České republice, ale i tak budou zoologické zahrady ve velké finanční ztrátě.