nové mutace COVID-19, koronavirus, coronavirus

V Indii mají dvojitou mutaci, počet nakažených prudce stoupá! Vývoz vakcín AstraZeneca je ze země pozastaven

V Indii počet nakažených prudce stoupá. Největší počet nových případů je evidován ve státě Maháráštra. Ze vzorků, které se v Indii odebraly, byla zjištěna nová varianta dvojité mutace. Došlo i k pozastavení vývozu vakcíny AstraZeneca.

Největší počet případů za celou pandemii

Ve středu bylo v Indii evidováno 47 262 případů a 275 úmrtí, což je nejvyšší číslo doposud. Odborníci nyní tuto mutaci zkoumají, zdali je více infekční a více nebezpečná. Je totiž přirozené, že mutace vznikají. Otázkou je, zdali je tato mutace infekčnější, jako je např. britská či jihoafrická mutace.

Je možné, že nárůst nových případů je zapříčiněn právě dvojitou mutací. Dle doktora Samiran Panda (vedoucí oddělení epidemiologie a přenosných nemocí) ukáže jen čas, zdali očkování bude účinné i na tuto mutaci a sníží se počet hospitalizovaných. Indické ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že je možné, že nová dvojitá mutace je více imunní vůči očkování a také více přenosná.

Pozastaven vývoz vakcín

BBC uvedlo, že Indie právě díky vysokému nárůstu nakažených, pozastavila od čtvrtka vývoz vakcín AstraZeneca. V Indii se nachází největší továrna na očkovací látky ve světe a denně se tu vyrobí kolem 2,5 milionu dávek. Jak dlouho omezení vývozu potrvá se neví, ale předpokládá se, že nejspíše tomu tak bude do konce dubna.

Dle odborníků k mutacím dochází proto, že lidí se důkladně nechrání před nakažením. Virus se pak více množí a přenáší. Je velmi důležité opatření dodržovat a zabránit tak vzniku dalších mutací.