testování, COVID-19, koronavirus, coronavirus, PCR testy, antigenní testy

Testy na COVID budou nadále zdarma

Preventivní testy na COVID-19 budou nakonec nadále zdarma. V pondělí o tom rozhodla vláda. Hrazeny budou dva PCR testy měsíčně a jeden antigenní test týdně. Ve firmách povinné testování zatím nebude.

Testy budou zdarma

Vládní pojištěnci budou mít hrazeny dva PCR testy měsíčně a jeden antigenní test týdně. Původně měly být testy od 1. září zpoplatněny. Pouze osoby mladší 18 let a lidé, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů očkovat nebo nemají dokončené očkování měli mít testy nadále zdarma. Odpůrci očkování to považovali za diskriminační. Vláda však nakonec rozhodla o zpřístupnění preventivních testů všem lidem.

Kritika rozhodnutí vlády

Rozhodnutí vlády někteří kritizují, např. Vlastimil Válek řekl, že současná epidemická situace je teď dobrá a testování je nákladné a zbytečné, jelikož testy odhalí jen minimum nových případů. Naopak poslanec Petr Třešňák hodnotí rozhodnutí vlády kladně, jelikož by si dle něj placené testy nemohl každý dovolit.

Dle Adama Vojtěcha je dobrým krokem zanechání testování zdarma všem lidem. Pokud by si lidé museli hradit testy ze svého, tak je dost možné, že by počet testovaných klesl a chyběl by pak kompletní obrázek společnosti.

Testování ve firmách

Ve firmách se zatím povinné pravidelné testování, tak jako tomu bylo na jaře, konat nebude. Dle Adama Vojtěcha má povinné testování ve firmách smysl v případě, že by incidenční číslo bylo nad hodnotou 75. Incidenční číslo udává počet nakažených osob na 100 000 obyvatel. Momentálně je číslo pod hodnotou 12.

Kdy jsou testy vyžadovány?

Preventivní testy na COVID-19 jsou při návštěvách sportovních a kulturních akcí jako doklad o bezinfekčnosti. V případě, že dotyčný má dokončené očkování nebo prodělal nemoc COVID-19 v posledních 180 dnech, tak se testovat nemusí.