Respirátory zůstávají a očkovaní dostanou 2 dny placeného volna navíc

Povinnost nosit ochranu dýchacích cest zůstává, avšak pokud někdo ze zdravotních důvodů respirátor nosit nemůže, tak s potvrzením od lékaře nemusí. Na dnešním mimořádném zasedání vlády se také rozhodlo, že státní zaměstnanci, kteří jsou letos naočkovaní, dostanou navíc 2 dny placeného volna. Další změna se týká cestování dětí od 6 do 12 let a studentů vysokých škol ze zemí s extrémním rizikem nákazy nemoci COVID-19.

Nošení respirátorů zůstává

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění ohledně povinnosti nošení respirátorů. Dle Adama Vojtěcha toto opatření je nezbytné a je to základní protiepidemické opatření ve všech zemí na světě. Odůvodnění bylo doplněno o odborné studie a také odkazy na mezinárodní instituce. Povinnost nosit ochranu dýchacích cest zůstává. Lidé, kteří ale ze zdravotních důvodů respirátor nosit nemohou, tak ho nosit nemusí. Podmínkou je ale potvrzení od lékaře.

2 dny placeného volna navíc

Na dnešním mimořádném zasedání vlády se toho rozhodlo více. Státní zaměstnanci, kteří jsou letos naočkovaní proti nemoci COVID-19, tak budou mít navíc dva dny placeného volna.

Cestování dětí od 6 do 12 let

Další změna se týká dětí od 6 do 12 let, které se vrací ze zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy. Před návratem z těchto zemí nemusí mít test. Po návratu mohou hned podstoupit PCR test. Pokud vyjde negativní, nemusí do samoizolace.

Studenti vysokých škol – dlouhodobý pobyt

Vláda umožnila dlouhodobý pobyt vysokoškolským studentům ze zemí s vysokým šířením nemoci COVID-19. Jinak by totiž studenti ztratili další akademický rok, uvedl Adam Vojtěch.