nové mutace COVID-19, Covid-22, koronavirus, coronavirus

Respirátory budou nadále povinné, případy mutace delta stoupají

Respirátory budou nadále povinné v městské hromadné dopravě a ve vnitřních prostorách. Počty případů začaly stoupat, a tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek oznámil, že vládě v pondělí nenavrhne nahrazení respirátorů chirurgickými rouškami. Stoupají i případy mutace delta.

Ministr zdravotnictví už minulý týden ohledně výměny respirátorů za roušky připustil, že z hlediska ochrany jsou respirátory účinnější. Nevýhodou ale je, že se v respirátorech v teplých dnech hůře dýchá.

Mutace delta

V Libereckém kraji je nejvíce případů nakažených mutací delta. Tato indická mutace se teď vyskytuje zejména v Británii. U mutace delta se dle anglického úřadu veřejného zdraví riziko hospitalizace v nemocnici zvyšuje až 2,5krát než tomu tak je u britské mutace (alfa). Mutace delta se také dostala ve větším měřítku do Portugalska, kde dle hygieniků stojí až za 60 % případů. V Evropě je zasaženo také Německo, Francie či Španělsko.

Hlavním ohniskem nákazy mutace delta je však Velká Británie, která kvůli velkému počtu nakažených posunula o měsíc plánované rozvolnění.