očkování, COVID-19, koronavirus, coronavirus

Očkování vakcínou Johnson & Johnson je pozastaveno, vyskytly se případy krevních sraženin

Z důvodu výskytu šesti případů krevní sraženiny po naočkování vakcínou Johnson & Johnson, došlo k pozastavení očkování. Do České republiky mělo dorazit příští týden téměr 15 tisíc dávek a další týden 24 tisíc dávek. Dojde tak k dalšímu zpomalení očkování.

Šest případů po podání vakcíny

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvedl, že bylo zjištěno šest případů ve více než 6,8 milionu dávek vakcíny. Z toho důvodu doporučil dočasnou pauzu od očkování vakcíny Johnosn & Johnson. Všech šest případů byly ženy ve věku od 18 do 48 let. Příznaky se objevily po podání vakcíny po šesti až třinácti dnech. Jednu pacientku týden po očkování začala bolet hlava tak silně, že šla kvůli tomu do nemocnice. Měla krevní sraženinu a nízký počet krevních destiček. Asi dva týdny po podání vakcíny žena zemřela. Další pacientka je ve vážném stavu.

Vakcína Johnson & Johnson má výhodu oproti jiným vakcínám v tom, že stačí podat pouze jednu dávku a také skladování je snazší. Skladuje se pouze v chladničce, což velmi usnadňuje distribuci v teplejším podnebí.

Jihoafrická republika pozastavila očkování

Jihoafrická republika byla první zemí, která začala očkovat vakcínou Johnson & Johnson. Přestože neeviduje žádné případy výskytu krevních sraženin, tak dočasně pozastavila očkování, dokud se vše nevyšetří.

Vakcíny, které měly dorazit k nám do České republiky, nedorazí, dokud se nevyšetří vedlejší účinky. Příští týden k nám mělo dorazit téměř 15 tisíc dávek a o týden později 24 tisíc dávek. Evropská léková agentura (EMA) v současné chvíli vyhodnocuje vedlejší účinky této vakcíny. Kvůli odstávce této vakcíny, tak dojde k dalšímu zpomalení očkování.