COVID-19, koronavirus

Indie nezvládá druhou vlnu pandemie, má přeplněné nemocnice a rekordní počty úmrtí

V březnu byla Indie dle ministra zdravotnictví Harsh Vardhana u konce pandemie. Zemi ale zasáhla druhá vlna pandemie a její následky jsou velmi kritické. Nemocnice nemají volná lůžka a počet nakažených stále stoupá.

Přeplněné nemocnice a testovací centra

Nejvíce je zasažen stát Uttarpradéš, což je nejlidnatější indický stát. Zdejší úřady tvrdí, že je vše pod kontrolou, ale přeplněné nemocnice a testovací centra svědčí o opaku. Kremační zařízení jsou v nepřetržitém režimu. V polovině dubna země evidovala více než 100 000 případů denně. V neděli dokonce Indie evidovala více než 270 000 případů a více než 1600 úmrtí. Obě čísla jsou nové jednodenní rekordy.

Indie je nyní ve velmi vážném stavu. Na sociálních medií lze vidět videa naříkajících lidí před přeplněnými nemocnicemi, dlouhé fronty sanitek, které vezou pacienty ve velmi vážném stavu, přeplněné márnice a žadonící pacienty o léky a kyslík.

Pozastavení vývozu vakcín ze země

Ačkoliv je Indie největší výrobce vakcín na světe, tak hlásí nedostatek očkovacích látek. Země nemá dostatek finančních prostředků na rozšíření produkce, pozastavila tak i vývoz vakcíny AstraZeneca ze země.

Hinduistický festival Kumbh Mela

Indie na rozdíl od nás nemá přijatá taková opatření jako máme v České republice. Ve městě Dillí mají sice zavřená nákupní centra a tělocvičny, ale mají povolen např. provoz některých služeb či svateb do počtu 50 lidí. Co však budí největší negativní reakce je hinduistický festival Kumbh Mela ve městě Haridvár. Lidé zde mohou velmi snadno a rychle šířit nemoc covid-19.

Indie druhou vlnu velmi těžce zvládá, od začátku pandemie země eviduje již 181 tisíc zemřelých na onemocnění covid-19. Ačkoliv to v březnu vypadalo pro Indii nadějně, momentálně je ve velmi kritickém stavu.