COVID-19, koronavirus

Covid pas: kde ho stáhnout a jak funguje?

Od 1. června je možné si zažádat na stránkách www.ocko.uzis.cz o covid pas. Po přihlášení si certifikát s QR kódem, který informuje o prodělání covidu-19, očkování a testech, můžete vytisknout či stáhnout do svého chytrého telefonu. Momentálně covid pas platí pro 7 zemí v EU.

Jak si zažádat o covid pas?

Jediné, co je potřeba, je číslo občanského průkazu a rodné číslo. Můžete se také přihlásit pomocí elektronické identity. Následně Vám přijde jednorázový SMS kód, který vyplníte v očkovacím portálu. Poté se Vám ukáže certifikát, který informuje o očkování, prodělání covidu-19 nebo testu. Na každém certifikátu se nachází QR kód, ve kterém jsou zaneseny veškeré informace. Certifikát si můžete vytisknout anebo třeba stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu. Ministr zdravotnictví, Adam Vojtěch, usiluje o to, aby se covid pasy uznávaly po celé Evropské Unii.  Momentálně covid pas platí pouze do Německa, Rakouska, Slovenska, Polska, Slovinka, Maďarska a Chorvatska. O Covid pas si můžete zažádat na stránkách www.ocko.uzis.cz.

Certifikát v papírové podobě dostane každý také na odběrovém a očkovacím místě či u svého praktického lékaře. Doporučuje se, ale si dopředu telefonicky ověřit, zdali Vás praktický lékař certifikát vystavuje.

K čemu slouží covid pasy?

Covid pasy slouží nejen za účelem vycestování, ale také při návštěvách restaurací, welness, bazénů a dalších služeb, kde je vyžadováno potvrzení o bezinfekčnosti. Covid pas také nahrazuje povinné testování ve školách a v práci.